Atrybuty panny młodej

Atrybuty panny młodej

Oceń artykuł: 
5
Średnia: 5 (1 głos)

Zgodnie z tradycją każda panna młoda w dniu swojego ślubu powinna mieć na sobie cztery symboliczne rzeczy: coś nowego, coś starego, coś niebieskiego i coś pożyczonego. Oprócz tego pozostają jeszcze takie atrybuty jak welon, wiązanka ślubna i eleganckie buciki. Zadbać o wszystkie szczegóły powinna świadkowa, która jest dobra duszą stojącą tuż za panną młodą.

Suknia ślubna, czyli coś nowego

Zwykło się przyjmować, że suknia ślubna jest elementem nowym w garderobie panny młodej. Nowa rzecz gwarantuje dostatek w późniejszym życiu, dlatego też nie można o niej zapomnieć. Jeśli zdecydujemy się kupić suknię używaną lub ją wypożyczymy to jako coś nowego możemy potraktować np. welon.

Welon

Jest to tradycyjny atrybut Panny Młodej. Od stuleci zdobi on głowy panien wychodzących za mąż. Kiedyś welon miał chronić przed demonami, które kusiły panny do złego. Zwykło się przyjmować, że zadaniem welonu było również przysłonięcie twarzy Panny Młodej. Narzeczony mógł ja zobaczyć dopiero podczas pocałunku wieńczącego zawarcie małżeństwa. W dzisiejszych czasach przesądy te nie są już brane pod uwagę, aczkolwiek welon nadal cieszy się dużym powodzeniem wśród panien młodych.

Bukiet

Wiązanki ślubne to nieodłączny atrybut panny młodej. Bukiet symbolizuje radość, dostatek i powodzenie. Współcześnie może być zrobiony z różnego rodzaju kwiatów, wszystko uzależnione jest od upodobań panny młodej. Jego wygląd zmienia się wraz z biegiem lat. Różnego rodzaju bukiety ślubne można zamówić za pośrednictwem kwiaciarni internetowej Amarant.

Podwiązka, czyli coś niebieskiego

Kolor niebieski ma symbolizować wierność przyszłego małżonka. Dlatego też dla wielu panien młodych atrybut ten jest szczególnie ważny. Najczęściej w tym odcieniu zakłada się podwiązkę. Przyjęło się, że każda panna młoda powinna ją mieć na sobie podczas ślubu i wesela.

Biżuteria, czyli coś pożyczonego

Coś pożyczonego ma nam zagwarantować przychylność rodziny pana młodego. Jest również symbolem szczęśliwego życia. Biżuteria to część ubioru panny młodej, która najczęściej jest pożyczana. Mówi się, że o pożyczenie powinno się poprosić jakąś szczęśliwą mężatkę. Dobrze byłoby jakby pochodziła ona z rodziny przyszłego męża. Jeśli biżuterie już mamy, to zawsze możemy pożyczyć coś innego np. torebkę.

Pierścionek po babci, czyli coś starego

Coś pożyczonego gwarantowało przychylność rodziny narzeczonego, a coś starego zapewnia wsparcie naszej rodziny. Kiedyś uważano, że coś starego to np. pierścionek oddziedziczony po babci. Dzisiaj może to być zupełnie inny przedmiot. Jednak warto zadbać, aby znalazł się wśród atrybutów panny młodej, w końcu wsparcia bliski nigdy nie za wiele.

Buty

Obuwie panny młodej bardzo często schodzi na drugi plan. Długa suknia zazwyczaj zasłania je w całości, więc myślimy sobie, że nie jest tak istotne. Wbrew pozorom ma ono duże znaczenie. W końcu panna młoda jest na nogach przez długie godziny i musi czuć się w nim komfortowo. Dlatego też wybierając buty zadbajmy, aby były wygodne. Przed naszym wielkim dniem rozchodźmy je domu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zepsują nam ślubu.

Kategorie Tresci: 
Udostępnij tekst: 
Typy tresci: