Zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubne

Oceń artykuł: 
Brak głosów

Ślub to ważne wydarzenie w życiu dwojga ludzi – publiczna deklaracja chęci spędzenia z drugą osobą reszty życia. To dzień pełen śmiechu, radości, okazja do wspólnej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół. A żeby na ślubie i weselu było mnóstwo gości trzeba ich zaprosić. Stąd nieodłącznym elementem przygotowań do ślubu jest wybór zaproszeń ślubnych.

Zapraszanie gości na ślub nie jest nowym zwyczajem, było znane już w starożytności. Z tych czasów pochodzą pozostałości po pierwszych kartach stanowiących zaproszenie na ślub. W średniowieczu zaproszenia przyjmowały dwojaką postać. Były eleganckimi, bogato zdobionymi pergaminami, na których kaligrafowie ręcznie pisali kto kogo i na kiedy zaprasza, lub – ze względu na dość powszechny analfabetyzm – przyjmowały formę ustną. Przekazywaniem takich zaproszeń trudnili się specjalni posłańcy – heroldowie. Upowszechnienie zaproszeń ślubnych nastąpiło wraz z rozwojem litografii, technika kopiowania pozwoliła na znaczny spadek cen. Jednak dopiero około stu lat temu, w dwudziestoleciu międzywojennym, nastąpił prawdziwy rozkwit mody na papierowe, drukowane zaproszenia ślubne. Od tej pory eleganckie karnety przybierają różne formy, wzory, są poważne, żartobliwe, rymowane bądź napisane w oficjalnym tonie. Jednym słowem – jest w czym wybierać.

Dzisiejsze zaproszenia ślubne to prawdziwe dzieła sztuki – nierzadko wykonywane ręcznie, spersonalizowane osobno dla każdego gościa, są nie tylko elegancką formą powiadomienia o zbliżającym się wydarzeniu, ale i sympatyczną pamiątką na długo po nim.

Od decyzji państwa młodych zależy czy wybiorą elegancką, oficjalną formę zaproszenia, czy może zdecydują się na nowoczesny, nieco bardziej luźny styl, a może na całkiem zabawną humorystyczną opcję. Coraz częściej na zaproszeniach ślubnych w wierszowanej formie młodzi proszą o nieprzynoszenie kwiatów, zastąpienie ich butelką wina, książką, maskotką, lub kuponem totolotka.

W tradycji polskiej przyjęło się, że zaproszenie ślubne należy wręczyć osobiście. Nieelegancko jest wysyłać je pocztą. Stąd karnet z zaproszeniem nie musi przybierać formy płaskiego listu, równie dobrze można stworzyć zaproszenie trójwymiarowe, w formie eleganckiej szkatułki, pudełka z prezentem, lub pozwolić sobie na ozdobienie płaskiej koperty np. dużą kokardą.

Kopalnią pomysłów na zaproszenia ślubne jest internet. Można tam znaleźć prawdziwe, oryginalne perełki, które z pewnością zaskoczą i ucieszą gości. Bardzo duży wybór oferuje strona www.zaproszeniaslubne.pl

Kategorie Tresci: 
Udostępnij tekst: 
Typy tresci: